12 Lipiec 2020 18:19:00
Nawigacja
Zobacz również:

Gmina Kruszyna


Powiat Częstochowski


Województwo Śląskie

Historia Łęgu i Kijowa:
Łęg i Kijów są to miejscowości położone w Województwie Śląskim, Powiecie Częstochowskim, Gminie Kruszyna w pobliżu rzeki Warty.

Najstarsza znana wzmianka o Łęgu pochodzi z 1457 roku i dotyczy sprzedaży miejscowości szlachcicowi Piotrowi z Brzeźnicy za kwotę 150 grzywien.

Kolejny opis miejscowości pochodzi z datowanego na 1511 rok dokumentu „Liber Beneficiorum” Arcybiskupa Gnieźnieńskiego Jana Łaskiego.

Pojawia się tam nazwa „Chudzyń” – jest to prawdopodobnie ówczesna nazwa Kijowa, który uznawany jest za najstarszą osadę słowiańską Gminy Kruszyna.

XIX-wieczny „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” mówi o istniejących w obu miejscowościach młynach i karczmach.

W roku 1827 Łęg liczył 198, a Kijów 133 mieszkańców. W roku 1880 liczba mieszkańców wzrosła już do 236 w Łęgu i 184 w Kijowie.

W 1934 roku, szykujący się do przeprowadzki z Kruszyny do Krakowa, Lubomirscy przekazali w prywatne ręce działający w Łęgu Tartak.

Po II Wojnie Światowej Łęg i Kijów włączono do Powiatu Radomszczańskiego w Województwie Łódzkim.

W roku 1955 powstała w Łęgu Gromadzka Rada Narodowa (odpowiednik dzisiejszej Gminy), w skład której wchodziły jeszcze Kijów i Szczepocice. Po jej likwidacji w 1958 roku Łęg i Kijów zostały włączone do Gromadzkiej Rady Narodowej, a w 1973 Gminy w Kruszynie.

W latach 1975-1998 miejscowości te należały administracyjnie do Województwa Częstochowskiego.

16 grudnia 1967 została powołana do życia Ochotnicza Straż Pożarna w Łęgu.

21 lipca 1977 dokonano otwarcia Ośrodka Wczasowego w Łęgu. Zlokalizowany on został w budynku byłej Szkoły Podstawowej.

Obecnie sołectwo zajmuje obszar 1 864 ha i liczy sobie około 100 stałych mieszkańców, z czego 1/5 stanowią dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia.
Sołectwo Łęg-Kijów leży na obszarze zlewni rzeki Warty. W niedalekiej odległości przebiega droga krajowa DK-1 (Gdańsk-Łódź-Częstochowa-Cieszyn).

Dominują lasy sosnowe, brzozowe i olchowe. Spotkać można także rzadkie i chronione gatunki roślin. Na tym terenie znajdują się złoża surowców mineralnych przydatnych do potrzeb ceramiki budowlanej (iły, gliny, torfy).

Kompleksy te stanowią korytarz ekologiczny o znaczeniu krajowym w Krajobrazowej Sieci Ekologicznej ECONET-Polska.

Występują tereny atrakcyjne dla wykorzystania rekreacyjnego (spływy kajakowe).

W Łęgu znajduje się młyn wodny z 1929 roku oraz mała elektrownia wodna.

Turyści mogą zatrzymać się w "Ośrodku Wczasowym" oraz "Zajeździe Leśnym".

Przez teren Łęgu i Kijowa prowadzi niebieski szlak rowerowy długości ok. 30km. Zaczyna się w Kruszynie, gdzie znajduje się XVII-wieczny kościół parafialny p.w. św. Macieja oraz rzeźba Chrystusa. Biegnie przez Wikłów, następnie przez malownicze dukty leśne w obrębie Łęgu i Kijowa, Lgoty Małej i Pieniek Szczepockich. Na jego trasie można spotkać kapliczki i pomniki.

W Kijowie można podziwiać wybudowany na 2000 lat chrześcijaństwa pomnik.
Historię opracowano na podstawie materiałów przesłanych przez Prof. dr hab. Jana Nawrota
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Prognoza pogody:

Ostrzeżenia meteorologiczne

192,250 unikalne wizyty